Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
Fummelpodden

49,4. Läsa rollspel (med Micael Fryksäter)

29 juni, 2020 | Podcastavsnitt

Micael Fryksäter tittar förbi! Vi snackar om processen att läsa nya rollspel, om användarvänlighet och kompletterande källor.

Mindy Bräd- och Rollspelspodd: https://mindy.nu/
Mindy YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCmOr6MyeugbWX_VnckgGkDQ
Lucas i Mindy, om gruppdynamik: https://mindy.nu/2020/06/15/bubblare-62-mer-gruppdynamik-med-gasten-lucas-fran-fummelpodden/
Lucas i Mindy, om rollspelsregler: https://mindy.nu/2020/06/15/bubblare-62-mer-gruppdynamik-med-gasten-lucas-fran-fummelpodden/
Stockholm Kartell: https://www.stockholmkartell.com/
Burning Wheel: https://www.burningwheel.com/
Dungeons & Dragons 5E: https://dnd.wizards.com/
Star Wars Age of Rebellion: https://www.fantasyflightgames.com/en/products/star-wars-age-of-rebellion/
Nordnordost: https://www.nordnordost.se/
Wilhelms Games: https://wilhelmsgames.wordpress.com/
Thespian: https://blackfiskforlag.com/produkter/thespian/
Rekommendationer för rollspelsregler: https://blackfiskforlag.com/produkt-kategori/ovrigt/
Design Games Podcast: https://designgames.simplecast.fm/
RPG Design Panelcast: https://genesisoflegend.podbean.com/
Fiasco: https://bullypulpitgames.com/games/fiasco/
Vindsjäl: https://blackfiskforlag.com/produkter/vindsjal/
År noll-motorn: https://docs.google.com/document/d/1hJbU3umOMxQB7voJw8dj3UJMnABmON81j9cGxX_JOWc/edit
AshCon: https://docs.google.com/document/d/16N0AH22yGdY8Oc4jQvG_nwL5LMLEQ5sqsmLYhLhPufA/edit?usp=sharing
Bortom: http://www.mylingspel.se/index.php?lang=sv&sidid=222
Gudasaga: https://blackfiskforlag.com/produkter/gudasaga/
Mörk Borg: https://morkborg.com/

————————————

Webb: https://fummelpodden.se/
Facebook: https://facebook.com/fummelpodden/
Instagram: https://instagram.com/fummelpodden/

49,3. Utvecklat spelledande (med Mattias Lundmark)

15 juni, 2020 | Podcastavsnitt

Vi får besök av Mattias Lundmark! Diskussionerna kretsar kring att utmana sig själv och utvecklas som spelledare, med personliga anekdoter och ögonöppnare.

Nordnordost: https://www.nordnordost.se/
Origenes: https://www.lulu.com/en/au/shop/mattias-lundmark/origenes/paperback/product-1pgkw4k9.html
Kuf: https://wilhelmsgames.wordpress.com/kuf/
Gothcon: http://wordpress.gothcon.se/
Svarta Solen: https://www.svenskarollspel.nu/wikia/Den_svarta_solen
Dungeons & Dragons 3: https://en.wikipedia.org/wiki/Editions_of_Dungeons_%26_Dragons#Dungeons_&_Dragons_3rd_edition
Dungeons & Dragons 4: https://en.wikipedia.org/wiki/Editions_of_Dungeons_%26_Dragons#Dungeons_&_Dragons_4th_edition
Apocalypse World: http://apocalypse-world.com/
Masks: A New Generation: https://www.magpiegames.com/masks/
Masks of Nyarlathotep: https://www.chaosium.com/masks-of-nyarlathotep-slipcase-set/
Nyarlathothep Keepers-grupp: https://www.facebook.com/groups/302947870553435/

————————————

Webb: https://fummelpodden.se/
Facebook: https://facebook.com/fummelpodden/
Instagram: https://instagram.com/fummelpodden/

49,2. Simulation vs Emulation (med Peter Malmberg)

1 juni, 2020 | Podcastavsnitt

Vi får besök av Peter Malmberg – och pratar om de två olika systemkategorierna simulerande respektive emulerande rollspel.

Bläckfisk Förlag: https://blackfiskforlag.com/
Rollspelsfika: https://soundcloud.com/rollspelsfika
Fornsaga: https://blackfiskforlag.com/produkter/fornsaga/
Traffic Lights: https://blackfiskforlag.com/produkter/traffic-lights/
Peter och Ron Edwards i Fummelpodden: https://www.fummelpodden.se/2019/06/24/40-rpg-theory-feat-ron-edwards-and-peter-malmberg/
Primetime Adventures: http://www.dog-eared-designs.com/
Gudasaga: https://blackfiskforlag.com/produkter/gudasaga/
Fiasco: https://bullypulpitgames.com/games/fiasco/
Eon: https://helmgast.se/eon/
Blades in the Dark: https://bladesinthedark.com/
Apocalypse World: http://apocalypse-world.com/
Dream Askew: https://buriedwithoutceremony.com/dream-askew
Dread: http://www.tiltingatwindmills.net/games/dread/
Seriestripp om standarder: https://xkcd.com/927/
Stances: http://www.indie-rpgs.com/articles/4/
Thespian: https://blackfiskforlag.com/produkter/thespian/

————————————

Webb: https://fummelpodden.se/
Facebook: https://facebook.com/fummelpodden/
Instagram: https://instagram.com/fummelpodden/

49,1. Karaktärsutveckling (med Kristoffer Warnberg)

18 maj, 2020 | Podcastavsnitt

Kristoffer Warnberg hälsar på! Vi snackar om olika typer av karaktärsutveckling i rollspel och varför det kan vara intressant att jobba med det.

Bläckfisk Förlag: https://blackfiskforlag.com/
Gudasaga: https://blackfiskforlag.com/produkter/gudasaga/
Svartviken: https://www.svartvikenrp.se/
Skrômt: https://blackfiskforlag.com/produkter/skromt/
Kristoffer i Bortom Bortom: https://bortom.nu/2017/12/bortom-bortom-59-karaktarsutveckling-kristoffer-warnberg/
Blades in the Dark: https://bladesinthedark.com/
Masks: https://www.magpiegames.com/masks/
Fornsaga: https://blackfiskforlag.com/produkter/fornsaga/
Alien: https://frialigan.se/en/games/alien/
Vampire: https://www.white-wolf.com/
Lasers & Feelings: http://www.onesevendesign.com/laserfeelings/
Honey Heist: https://gshowitt.itch.io/honey-heist

————————————

Webb: https://fummelpodden.se/
Facebook: https://facebook.com/fummelpodden/
Instagram: https://instagram.com/fummelpodden/

49. Regelbundet rollspelande

2 mars, 2020 | Podcastavsnitt

Vi snackar om schemaläggning och att få rollspelandet att bli av trots plötsliga spelarbortfall och livet i allmänhet.

Värmedöd: https://www.urverkspel.com/vara-spel/vaermedoed
Ironsworn: https://www.ironswornrpg.com/
Ökenros: http://www.lulu.com/shop/wilhelm-person/%C3%B6kenros/paperback/product-24439266.html
Fiasco: https://bullypulpitgames.com/games/fiasco/
Thespian: https://blackfiskforlag.com/produkter/thespian/
Gudasaga: https://blackfiskforlag.com/produkter/gudasaga/

————————————

Webb: https://fummelpodden.se
Facebook: https://facebook.com/fummelpodden/
Instagram: https://instagram.com/fummelpodden/

Om

Nördar snackar spontant och subjektivt kring någon form av rollspelsrelaterat ämne. Ibland spelar vi även rollspel i actual play-format.

Senaste avsnittet

Prenumerera

iTunes

Android

RSS

Spotify

Kategorier

Samarbeten

Studiefrämjandet

Kontakt

E-post: info(at)fummelpodden(dot)se
Facebook: Fummelpodden
Instagram: Fummelpodden